SK EN CZ DE

Čo je stres

1 minúta a 30 sekúnd čítania

Všetci stres poznáme, vieme jeho fyzické príznaky, ale omnoho ťažšie je stres definovať. Neexistuje univerzálna dohoda o definícii stresu. Napríklad svetovo uznávaný neuroendokrinológ McEwen uvádza, že „stres je slovo používané na opis zážitkov, ktoré sú náročné z emocionálneho a fyziologického hľadiska.“ Tieto stresové faktory môžu byť akútne (ťažkosti) alebo chronické (úmrtie), malého rozsahu (státie v dlhom rade) alebo traumatické (násilný útok).

Na rozdiel od pohľadu na stres ako na nárazový stimul, ďalšie definície sa pozerajú na stres ako na reakciu ľudského organizmu na napadnuté systémy. Stres možno definovať ako stav ohrozenej homeostázy, proti ktorému pôsobia adaptívne procesy zahŕňajúce afektívne, fyziologické, biochemické a kognitívno-behaviorálne odpovede v snahe znovu získať homeostázu. Po stresových reakciách vždy nasledujú procesy obnovy, ktoré môžu byť narušené, keď sú stresové faktory silné, dlhotrvajúce alebo neobvyklé.

Adaptívna schopnosť vyrovnať sa so stresom je fyzická zdatnosť, ktorá pri prekročení môže vystaviť jednotlivca väčšiemu riziku ochorenia. To sa môže prejaviť v dysregulácii aktívnych procesov adaptácie alebo alostázy. Tá vedie ku kumulatívnemu opotrebovaniu tela, tiež známemu ako alostatická záťaž. Vysvetľuje to, ako chronické stresory súvisia s fyziologickými maladaptáciami v strednom a neskoršom živote. Pribúdajúce dôkazy tiež implikujú traumatické zážitky z detstva, stresory, ktoré majú dozvukový vplyv po celé desaťročia. Zdá sa, že stresové udalosti sa hromadia od najskorších dní života, a táto kumulatívna nepriaznivá situácia môže mať výrazný vplyv na širokú škálu zdravotných výsledkov.

Významní psychológovia Lazarus a Folkman poskytujú transakčnú kognitívnu zložku na zdôraznenie svojej koncepcie hodnotenia. Tá naznačuje, že jednotlivci vnímajú stres iba vtedy, keď je výzva alebo udalosť zároveň hrozivá a takej povahy, že jednotlivec nie je schopný ju zvládnuť. Z tohto hľadiska môžu objektívne požiadavky a subjektívne hodnotenia odlišne ovplyvňovať zdravie. Dôležité je poznamenať, že niektoré stresové faktory možno hodnotiť pozitívne. Kognitívne modely konceptu stresu boli v poslednej dobe zatienené novým výskumom integrovanej úlohy mozgu (najmä centier emócií a pamäti) ako regulátora stresových procesov.